top of page

HISTORIA 40 COMMANDO ROYAL MARINES

  40 Commando RM jest formacjÄ… wielkoÅ›ci batalionu, wchodzÄ…cÄ… w skÅ‚ad 3 Commando Brigade, podlegajÄ…cej pod dowództwo floty. Jednostka jest skoszarowana w Norton Manor Camp w Tauton w hrabstwie Somerset.

  Å»oÅ‚nierze wchodzÄ…cy w jej skÅ‚ad mogÄ… siÄ™ spodziewać, że sporÄ… część swojej sÅ‚użby spÄ™dzÄ… poza granicami Zjednoczonego Królestwa, bowiem 3 Commando Brigade czÄ™sto obejmuje sÅ‚użbÄ™ w ramach siÅ‚ szybkiego reagowania. 3 Commando Brigade Royal Marines może siÄ™ również poszczycić przeszkoleniem do dziaÅ‚ania w niemal każdych warunkach. Liczne ćwiczenia majÄ… doskonalić umiejÄ™tność walki na pustynni, dżungli i w rejonach okoÅ‚obiegunowych (tu Royal Marines uchodzÄ… za jednych z najlepszych ekspertów NATO). 

  Po pierwszych zimowych ćwiczeniach 40 Commando w 1991 roku, jednostka zyskaÅ‚a przydomek "Sunshine Commando". 

 

  By móc ubiegać siÄ™ o miejsce w szeregach jednostki każdy żoÅ‚nierz musi ukoÅ„czyć kurs Commando odbywajÄ…cy siÄ™ w Commando Training Centre (CTCRM) w Lympstone, Devon. Tylko ukoÅ„czenie kursu uprawnia do noszenia sÅ‚ynnego beretu w kolorze lovat green. Warto również pamiÄ™tać, że selekcja Royal Marines jest jednÄ… z najbardziej wymagajÄ…cych na Å›wiecie. Kurs dla szeregowych żoÅ‚nierzy trwa 32 tygodnie, natomiast kurs dla oficerów aż 64 tygodnie. Ukoronowaniem selekcji jest 30 milowy marsz z obciążeniem, który powinien zostać ukoÅ„czony poniżej 8 godzin dla rekrtutów i poniżej 7 godzin dla oficerów. 

 

                                                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PoczÄ…tki jednostki 

 

  Wczesne oddziaÅ‚y Commando wywodziÅ‚y siÄ™ z caÅ‚ych brytyjskich siÅ‚ zbrojnych, lecz w styczniu 1942 roku, Royal Marines zostali poproszeni o sformowanie wÅ‚asnych oddziałów Commando. ZgÅ‚osiÅ‚o siÄ™ 6 tysiÄ™cy ochotników. Pierwsza jednostka Royal Marines Commando zostaÅ‚a sformowana w Deal, Kent 14 stycznia 1942 roku. Przez dÅ‚ugi czas byÅ‚a nazywana RM A Commando. DowodziÅ‚ niÄ… Col J Picton Phillips. 

 

 

Rajd w Dieppe

   Chrzestem ognia dla "Commanda" byÅ‚a operacja w Dieppe 19 sierpnia 1942 roku. Jednostka dziaÅ‚aÅ‚a jako wsparcie dla głównych siÅ‚ Kanadyjskich. Zadaniem byÅ‚o zniszczenie baterii dziaÅ‚ nabżerznych broniÄ…cych dostÄ™pu do plaż, na których miaÅ‚o nastÄ…pić główne uderzenie, podczas gdy 40'ta miaÅ‚a przeprowadzić szereg zadaÅ„ w rejonie portu, jak i przysÅ‚ać posiÅ‚ki w razie zaistnienia takiej potrzeby. W lÄ…dowaniu, które miaÅ‚o miejsce przed Å›witem barka desantowa z żoÅ‚nierzami z komanda 3'ciego dostaÅ‚a siÄ™ pod silny ogieÅ„ nieprzyjaciela i tylko dwie maÅ‚e grupy zdoÅ‚aÅ‚y wylÄ…dować. Jedna zostaÅ‚a przygwożdżona ogniem, lecz drugiej udaÅ‚o siÄ™ z powodzeniem prowadzić kilkugodzinny atak na bateriÄ™ Berneval bez potrzeby wycofania siÄ™ z swoich pozycji. Na innej flance w Varengeville komando 4, znajdujÄ…ce siÄ™ pod dowództwem Lorda Lovat'a, przeprowadziÅ‚o tzw. klasycznÄ… operacjÄ™ wojskowÄ… i caÅ‚kowicie zniszczyÅ‚o bateriÄ™ Hessa, po czym z powodzeniem wycofaÅ‚o siÄ™ razem z jeÅ„cami. Niestety 40'te komando, odniosÅ‚o straty podczas nocnego lÄ…dowania w bardzo zÅ‚ych warunkach. Z poÅ›ród 370 oficerów i żoÅ‚nierzy, 76 zaginęło na plażach. WÅ›ród nich znajdowaÅ‚ siÄ™ officer dowodzÄ…cy. 

 

 

 

WÅ‚ochy i rejon morza Egejskiego

  Po powrocie z wczeÅ›niejszej operacji RM zmieniÅ‚o swÄ… nazwÄ™ na 40 (RM) Commando. Po dalszym przeszkoleniu i uzupeÅ‚nieniu braków w ludziach jednostka zostaÅ‚a wysÅ‚ana na SycyliÄ™ w lipcu 1943 roku. W wrzeÅ›niu 1943 braÅ‚o udziaÅ‚ w walkach w Pizzio. Później tego samego roku Komando wzięło udziaÅ‚ w walkach w Termoli, a w 1944 w Anzio. Późniejsza sÅ‚użba w JugosÅ‚awii i Albanii polegaÅ‚a na pilnowaniu porzÄ…dku.

 

Reorganizacja po drugiej wojnie Å›wiatowej 

  Po drugiej wojnie Å›wiatowej, 2 Commando (Nos. 2, 40(RM) i 43(RM)) zostaÅ‚o rozwiÄ…zane, stworzono 3 Commando Brigade (42(RM), 44(RM) i 45(RM)). PozostaÅ‚oÅ›ci 2 Commando Brigade jednak przetrwaÅ‚y, poczÄ…tkowo pod nazwÄ… No44(RM), później zmieniono nazwÄ™ na No40(RM). 

 

Po zakończeniu drugiej wojny światowej

  Commando braÅ‚o czynny udziaÅ‚ w palestyÅ„skiej wojnie domowej (1947-1948), dziaÅ‚ajÄ…c jako forpoczta w Protektoracie. Odwrót nastÄ…piÅ‚ w 1948 roku. BraÅ‚o także udziaÅ‚ w operacjach na rzecz bezpieczeÅ„stwa na Cyprze, Hong Kongu i Egipcie, by później ruszyć do Singapuru w 1961 roku gdzie przez kolejnÄ… dekadÄ™ braÅ‚o udziaÅ‚ w operacjach przeciwko Indonezji (Borneo).
 

Powrót do Zjednoczonego Królestwa

  W 1971 roku Commando opuÅ›ciÅ‚o Singapur I zostaÅ‚o ulokowane w barakach Seaton w Crownhill, Plymoth. W ciÄ…gu kolejnej dekady Commando zostaÅ‚o cztery razy wysÅ‚ane do Irlandii Północnej, zostaÅ‚o także niespodziewanie wysÅ‚ane na dwa mieÅ›ciÄ…ce na Cypr, krótko po inwazji przeprowadzonej przez tureckÄ… armiÄ™. 
 

Falklandy

  W 1982 roku, w odpowiedzi na argentyÅ„skÄ… inwzajÄ™, Commando wzięło udziaÅ‚ w operacji Corporate. 21 Maja Commando wraz z kilkoma innymi jednostkami zabezpieczyÅ‚o plaże w poblirzu San Carlos. Jednostka zostaÅ‚a nastÄ™pnie podzielona na dwie kompanie I przydzielona do regimentu Welsh Guards, szykujÄ…cego siÄ™ do ataku na Port Stanley.

 

Lata 80'te

  Po powrocie z Falklandów Commando braÅ‚o udziaÅ‚ w wielu operacjach, dwóch turach w Irlandii Północnej (South Armagh), 6 miesiÄ™cznej operacji pokojowej na Cyprze I kolejnej 6 miesiÄ™cznej operacji w Belize. Podczas operacji na Cyprze, Commando zostaÅ‚o odznaczone po raz trzeci odznaczeniem za osiÄ…gniÄ™cia wykraczajÄ…ce poza normalne zadania jednostki, odznaczenie to dawniej nosiÅ‚o nazwÄ™ "Wilkinson Sword of Peace", obecnie jest znane jako "Firmin Sword of Peace". W 1983 roku Commando zostaÅ‚o przeniesione do North Manor Camp nieopodal Taunton. 
 

Lata 90'te 

  W 1991 roku, jednostka wzięła udziaÅ‚ w ćwiczeniach w Norwegii, by za chwilÄ™ doÅ›wiadczyć nagÅ‚ej zmiany klimtu, po wysÅ‚aniu w rejon Zatoki Perskiej (Północny Irak), jednostka otrzymaÅ‚a zadanie ochrony Kurdyjskich uchodźców. Operacje w Irlandii Północnej, zimowe ćwiczenia w Norwegii i duże ćwiczenia sojuszu w rekojnie Azji i Pacyfiku, sprawiaÅ‚y, że Commando miaÅ‚o co robić przez kolejne lata. W listopadzie 1993 roku, jednostka zostaÅ‚a wysÅ‚ana do Zachodniego Belfastu by wspomóc Royal Ulster Constabulary (RUC), operacja ta zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ w maju 1994 roku. W 1998 roku znaczna część Commando zostaÅ‚a wysÅ‚ana do Konga by zabezpieczyć ewakuacjÄ™ obywateli Commonwealthu z Kinshasa. 
 

Ostatnie wydarzenia

  Nowe milenium zastaÅ‚o Commadno w Północnej Irlandii, wracajÄ…c z tej operacji byli też pierwszym Commando podlegajÄ…cym koncepcji zmian w strukturze Commando, znanym pod nazwÄ… Commando 21.

  W styczniu 2003 roku, caÅ‚a jednostka zostaÅ‚a w wÅ‚Ä…czona w skÅ‚ad Naval Task Group (NTG) 03 (HMS Ocean, HMS Ark Royal i innych jednostek). Grupa popÅ‚ynęła na morze Åšródziemne, a po krótkim postoju na Cyprze, wybraÅ‚a siÄ™ w dalszÄ… drogÄ™ po przez kanaÅ‚ suezki, by wreszcie trafić w rejon Zatoki Perskiej. Zjednoczone Narody braÅ‚y w tym czasie udziaÅ‚ w dziaÅ‚aniach dyplomatycznych majÄ…cych na celu unikniÄ™cie zbrojnej interwencji w Iraku. Jednostka nastomiast ćwiczyÅ‚a w Arabii Saudyjskiej na ewentualność przeprowadzenia operacji na terenie Iraku. 

 

  W marcu 2003 roku, koalicja pod dowództwem Stanów Zjednoczonych zaatakowaÅ‚Ä… Irak. 20 Marca 2003 roku rozpoczęła siÄ™ operacja TELIC 1, 40 Commando Royal Marines dowodzone przez Lt Col G K Messengera DSO OBE, zostaÅ‚o przerzucone drogÄ… powietrznÄ… i morskÄ… celem przejÄ™cia irackich instalacji naftowych poÅ‚ożonych w zatoce Al-Faw. 40 Commando byÅ‚o pierwszÄ… konwencjonalnÄ… jednostkÄ… na Irackiej ziemi, również ich zadanie miaÅ‚o wielkÄ… wagÄ™, stÄ…d siÅ‚y koalicji byÅ‚y w stanie udzielić natychmiastowe wsparcia. Można uznać, że Commando miaÅ‚o kluczowÄ… rolÄ™ w powodzeniu caÅ‚ej irackiej operacji. W przeciÄ…gu dwóch tygodni, jednostka zabezpieczyÅ‚a instalacje nafciarskie, oczyÅ›ciÅ‚a znaczne poÅ‚acie terenu z przeciwników i zdobyÅ‚a wrogie fortyfikacje w rejonie Basry, zabijajÄ…c 150 irackich żoÅ‚nierzy, a kolejnych 440 pojmujÄ…c. 
W 2004 roku jednostka powróciła do Iraku jako element między narodowej dywizji wspierającej pokój. W kwietniu 2008 komando powróciło z zmiany w Afganistanie (Prowincja Helmand). Podczas tej zmiany L Cpl Matthew Croucher został odznaczony George Cross'em za rzucenie się na granat podczas patrolu.

bottom of page